Uszkodzenie stożka rotatorów – budowa stożka rotatorów
Stożkiem rotatorów lub inaczej pierścieniem rotatorów nazywamy grupę mięśni wraz z ich ścięgnami okalającymi staw ramienno-łopatkowy. Należą do niej mięśnie nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy podłopatkowy oraz obły mniejszy, wszystkie cztery mają swój początek na łopatce, a ich przyczepy końcowe znajdują się w okolicy głowy kości ramiennej. Zadaniem stożka rotatorów jest stabilizacja, głowy stawu w jego panewce, trakcie trwania ruchu.
Uszkodzenie stożka rotatorów – kiedy dochodzi do urazu?
Uszkodzenie stożka rotatorów jest najczęstszą przyczyną tak zwanego bolesnego barku. Dochodzi do niego, gdy zostaje naderwane lub zerwane ścięgno lub mięsień wchodzący w skład pierścienia. Dzieje się tak najczęściej w wyniku urazu, lecz przyczyną mogą być również zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem, jak i tzw. zespół ciasnoty podbarkowej, w którym głowa kości ramiennej znajduje się zbyt blisko wyrostka barkowego łopatki. Do uszkodzenia może dojść również w wyniku nakładających się mikrourazów, tutaj najbardziej narażeni są sportowcy, osoby pracujące w zawodach wymagających częstego utrzymania rąk nad głową, a także osoby regularnie ćwiczące na siłowni nieposiadające odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń angażujących staw ramienno-łopatkowy.
Uszkodzenie stożka rotatorów – leczenie i fizjoterapia
Przy podejrzeniu uszkodzenia stożka rotatorów w pierwszej kolejności warto wykonać diagnostykę obrazową, czyli zdjęcie RTG, które pomoże nam określić czy doszło do przemieszczenia głowy kości ramiennej względem panewki stawu oraz badanie ultrasonografii (USG), dzięki któremu lekarz lub fizjoterapeuta będzie mógł ocenić, które dokładnie struktury są uszkodzone i w jakim stopniu. Doświadczony terapeuta może wykonać również testy funkcjonalne, które pomogą mu potwierdzić to, co zobaczył podczas diagnostyki obrazowej. Te elementy w połączeniu z prawidłowo przeprowadzonym wywiadem pozwolą na zaplanowanie odpowiedniego leczenia dla pacjenta. Rehabilitacja obejmuje przede wszystkim odciążenie kończyny oraz stosowanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających nie przeciążających osłabionych struktur pierścienia. Zalecane są ćwiczenia izometryczne z zastosowaniem komponenty rotacyjnej oraz odwodzenia w stawie ramienno-łopatkowym, jednak dokładny plan rehabilitacji powinien być zawsze dobierany indywidualnie do pacjenta. Odpowiednio ułożone leczenie w połączeniu z zaangażowaniem pacjenta w proces rehabilitacji jest kluczem do jego szybkiego powrotu do pełnej sprawności.
Zapraszamy na masaż Katowice
Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu