Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa – opis krążka międzykręgowego

Krążek międzykręgowy zwany potocznie dyskiem, jest niewielką elastyczną strukturą znajdującą się pomiędzy trzonami dwóch sąsiadujących ze sobą kręgów. Jest zbudowany z wielowarstwowego, silnego pierścienia włóknistego oraz otoczonego przez niego jądra miażdżystego. Dyski znajdują się na niemal całej długości naszego kręgosłupa, pełniąc funkcje jego swoistego amortyzatora. Dzięki swojej budowie mechanizm ich działania podobny jest do działania łożyska. Będąc stosunkowo cienkie w odcinku szyjnym, na poziomie kręgosłupa lędźwiowego stanowią już ponad 30 procent jego długości.

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny

Pod wpływem różnych czynników, którymi mogą być nadmierne obciążenie spowodowane przez nieprawidłowe wzorce ruchowe, długotrwałe przebywanie w niekorzystnych pozycjach, brak aktywności fizycznej, otyłość, predyspozycje genetyczne lub fizjologiczne procesy starzenia się rozpoczynające się już około 20 roku życia, może dojść do osłabienia pierścienia włóknistego dysku. Jedną z pierwszych zmian jakie można zaobserwować jest obniżenie się wysokości krążka spowodowane utratą wody, czyli dehydratacją. Niedostateczne uwodnienie sprawia, że pierścień włóknisty traci swoją pierwotną elastyczność i nie jest już w stanie tak skutecznie amortyzować oraz przenosić obciążeń. W wyniku osłabienia i utraty swojej funkcji, pierścień ulega uszkodzeniu, jądro miażdżyste zbyt swobodnie się przemieszcza. Skutkuje to tzw. uwypukleniem jądra miażdżystego, które może powodować ból poprzez ucisk na mocno unerwioną zewnętrzną warstwę pierścienia, a w poważniejszych przypadkach uciskać korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. Stan ten nosi nazwę dyskopatii.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Charakterystycznymi objawami dyskopatii lędźwiowej jest ból w zajętym odcinku kręgosłupa, jeśli występuje ucisk na nerwy, to również promieniowanie bólu wzdłuż dróg nerwowych (np. rwa kulszowa). Mogą pojawić się również zaburzenia czucia powierzchownego, osłabienie siły mięśniowej wraz z widocznym spadkiem obwodu kończyny zajętej, a także osłabienie odruchów ścięgnistych. Diagnostyka dyskopatii obejmuje badania obrazowe, najlepiej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W celu potwierdzenia tego co wykazało badanie, terapeuta może sprawdzić czy u pacjenta występuje dodatni objaw Laseque’a w przypadku rwy kulszowej lub pozytywny objaw Mackiewicza w przypadku rwy udowej.

 

Zapraszamy na masaż Katowice

Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *