Więzadło krzyżowe przednie

Więzadło krzyżowe przednie – charakterystyka więzadła

Więzadło krzyżowe przednie, czyli ACL jest jedną z najważniejszych struktur w stawie kolanowym chroniącą powierzchnie stawowe przed nadmiernym ślizganiem się podczas ruchów skrętnych lub nagłych zmian kierunku. Z powodu dużej ilości receptorów układu nerwowego w znacznej mierze odpowiada za czucie głębokie i świadomość pozycji kolana w przestrzeni, czyli tzw. propriocepcje. Charakterystyczny uraz więzadła krzyżowego przedniego związany jest z nagłym ruchem skrętnym przy wyprostowanym stawie, gdy stopa zostaje na chwilę zablokowana w pozycji sprzed próby skrętu (np. gwałtowne zatrzymanie i próba zwrotu w przeciwnym kierunku). Zerwaniu więzadła towarzyszy charakterystyczny trzask.

Więzadło krzyżowe przednie – diagnostyka urazu

Diagnozę o zerwaniu więzadła fizjoterapeuta lub lekarz najczęściej stawia na podstawie przeprowadzonego wywiadu na temat aktywności i opisu zdarzenia. Wykonuje się również kilka testów, czyli test szuflady przedniej, test Lahmana oraz test Pivot Shift. W razie wątpliwości może skorzystać z diagnostyki obrazowej, jak USG lub rezonans magnetyczny, na którym możemy dokładnie zobaczyć uszkodzenie. Przy całkowitym zerwaniu ACL najczęściej przeprowadzany jest zabieg rekonstrukcji wykonywany metodą artroskopową. Materiał do rekonstrukcji pobierany jest od pacjenta, ze ścięgna mięśnia półścięgnistego i smukłego, ścięgna mięśnia prostego uda lub z centralnej części więzadła właściwego rzepki.

Więzadło krzyżowe przednie – leczenie urazu

Rehabilitacja pacjenta zaczyna się następnego dnia po operacji, a staw kolanowy zabezpieczony jest ortezą z deficytem wyprostu 10 stopni. Pierwsze dziesięć dni po zabiegu rehabilitacja ma charakter przeciwzakrzepowy oraz polega na częstej aktywacji pompy mięśniowej. Wykonywane są izometryczne napięcia mięśnia czworogłowego uda, ćwiczenia wyprostu i zgięcia w stawie skokowym oraz częste elewacje kończyny operowanej. Pacjent porusza się o kulach ze stawem zablokowanym w ortezie.

 

 

Zapraszamy na masaż Katowice

Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *