Rytuał Hammam

Rytuał Hammam – opis

Rytuał Hammam to dogłębne oczyszczenie i pielęgnacja ciała ceremonia kąpieli, błogie wyciszenie czyli relaks na ciała i duszy. We wschodniej islamskiej kulturze boskość była utożsamiana z czystością ciała oraz duszy. Rytuał wymagał skupienia, odpowiedniego klimatu i akcesoriów. Tradycja tego zabiegu sięga Greków i Rzymianów, którzy poprzez polewanie wodą rozgrzanych kamieni, korzystali z dobrodziejstw pary. Do Azji Mniejszej i Afryki Północnej Hammam przedostał się w wraz z islamem.

Rytuał Hammam – przebieg

Cały rytuał złożony jest z czterech etapów. Pierwszym krokiem w tradycji marokańskiej było oczyszczenie ciała, zmiękczenie skóry za pomocą łaźni. Wspomoże to wchłanianiu substancji odżywczych zaaplikowanych w kolejnych etapach. Drugim krokiem jest oczyszczenie ciała peelingiem  z czarnego mydła ( savon noir), wytwarzanym ze zmiażdżonych czarnych oliwek i oleju. Mydło nakładamy na całe ciało za pomocą rękawicy Kessa wykonanej z ziarnistej tkaniny, która pomaga w usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Czarne mydło po rozprowadzeniu na ciało ma postać piany, którą okrężnymi ruchami wykonujemy masaż. Po wykonaniu masażu całe ciało należy spłukać wodą i rozpocząć następny krok pielęgnacji czyli  oczyszczenie glinką Rhassoul – jest stosowana od XII w., wydobywana wyłącznie w Maroku. Zawarte są w niej minerały takie jak krzem, magnez, wapń, glin, lit i cynk. Minerały te ujędrniają skórę i przeciwdziałają jej wysuszeniu. Zostawia się glinkę do wyschnięcia, a następnie spłukuje wodą. Ostatnim etapem rytuały jest krok namaszczenia, gdzie na ciało nakładany jest olej. Najczęściej używany jest olej arganowy nazywany „płynnym złotem Maroka”. Jest uważany za eliksir piękna i młodości silnie regeneruje skórę poprzez jej nawilżenie. Po takim zabiegu każdy czuję się jak nowo narodzony.

Rytuał Hammam – wskazania i przeciwwskazania

Zabieg ma za zadanie poprawić kondycję skóry, zwiększając jej ujędrnienie i nawilżenie. Skóra staje się gładka, bez oznak zmęczenia. Poprzez wzrost przepływu krwi, szybciej usuwane są zbędne produkty przemiany materii. Przeciwskazaniami do zabiegu jest niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, padaczka, przerwanie ciągłości tkanek, owrzodzenia skóry, choroby zakaźne, choroby metaboliczne oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Zapraszamy na masaż Katowice

Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *