Masaż w ciąży

Masaż w ciąży – na czym polega

Masaż w czasie ciąży bardzo często budził kontrowersje i dyskusje , natomiast jest to pozytywnie działający środek lecznicy zmniejszający dolegliwości bólowe i dyskomfort, który związany jest ze zmianami psychofizycznymi w trakcie ciąży. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać o wskazaniach i przeciwskazaniach do masażu oraz o zaleceniach lekarza prowadzącego ciąże. Osoba wykonująca zabieg musi przestrzegać higieny i bezpieczeństwo pracy. Bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu pacjentka powinna być przebadana.

Masaż w ciąży – kiedy i w jaki sposób wykonywać

W okresie ciąży masaż powinien być wykonywany w pozycji na boku, bądź w pozycji siedzącej.  Preferowane jest ułożenie pacjentki na boku lewym ze względu na zapobieganie
w tej pozycji uciskowi żyły głównej dolnej przez płód. W tej pozycji najczęściej wykonywany jest masaż karku, kończyn górnych, grzbietu i powłok jamy brzusznej.Zalecane jest wykonywać masaż od trzeciego do ósmego miesiąca ciąży. Pierwsze dwa miesiące ciąży to czas tworzenia łożyska i organogenezy, dlatego masaż jest całkowicie przeciwskazany. Kolejnym powodem jest samopoczucie samej pacjentki, która w pierwszych miesiącach ciąży doświadcza wymiotów i zmęczenia. Techniki jakie masażysta może wykonywać u kobiet w ciąży to głaskanie i rozcieranie okolic grzbietu. delikatnie głaskanie  i rozcierania powłok brzusznych, masaż klasyczny w obrębie twarzoczaszki, kończyn dolnych i górnych ( gdzie wykorzystujemy wszystkie chwyty dozwolone w masażu klasycznym).

Masaż w ciąży – przebieg masażu oraz przeciwwskazania

Czas trwania masażu u kobiety w ciąży jest często dyktowany przez samopoczucie pacjentki  i możliwości utrzymania pozycji. W późniejszych okresach ciąży  czas trwania masażu nie powinien przekraczać 30 minut. Zabieg można wykonywać w jednej 30 minutowej sesji bądź w dwóch sesjach po 15 minut ze zmiana pozycji pacjentki. Masaż pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, zmniejszenie obrzęków, zmniejszenie napięć w szyi i karku, wpływa na uelastycznienie skóry oraz poprawia kondycje psychiczna pacjentki. Przeciwskazaniem do zabiegu są: pierwszy trymestr, koniec trzeciego trymestru, choroby układu sercowo-naczyniowego, stan zapalny, choroby nerek, niedokrwistość, skręty macicy, torbieli jajnika, cukrzyca, wady rozwojowe płodu.

Zapraszamy na masaż Katowice

Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu

 

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *