Masaż sportowy

Masaż sportowy – na czym polega oraz komu jest dedykowany

Przetrenowanie i przeforsowanie jest bolesne i uniemożliwiające nam normalne funkcjonowanie. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie masaż sportowy, jako odnowa biologiczna. Jest wykonywany po przetrenowaniu a ma za zadanie zapobieganie wystąpieniu kontuzji. Zabieg poprawia metabolizm i relaksuje sportowca. Dedykowany jest nie tylko dla sportowców, ale dla osób aktywnych fizycznie. Masaż wykonywany jest przed aktywnością lub bezpośrednio po niej. Jest podobny do masażu klasycznego, ma wiele właściwości leczniczych. Wykonywany jest przy użyciu bardzo dużej siły i energii, przez co często jest bolesny dla pacjenta. Masaż sportowy stanowi element odnowy biologicznej. Odbudowuje masę i siłę mięśniową. Jeżeli pacjent jest po urazie, wówczas masaż sportowy ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej sprzed urazu.

Masaż sportowy – rodzaje

Zabiegi powodują polepszenie wyników sportowych. Masaż sportowy dzieli się na kilka rodzajów. Jednym z nich jest masaż sportowy przed, między i powysiłkowy. Masażem przed będzie traktowanie go, jako rozgrzewki przed treningiem. Między czyli w przerwach w trakcie trwania zawodów. Ostatni rodzaj jest po intensywnym treningu, aby przyspieszyć regenerację mięśni. Kolejny rodzaj masażu, to masaż przed zawodami wykonywany dwa dni przed. Ma za zadanie rozluźnienie i wzmocnienie mięśni. W trakcie trwania zawodów wykonywane są masaże restytucyjne, żeby poprawić krążenie krwi, rozluźnić mięśnie i poprawić przemianę materii.  W czasie wolnym od sportów wykonuje się masaż kondycyjny, żeby sportowiec przez cały czas był w dobrej kondycji, a jego ciało było elastyczne. Po około pięciu godzinach po treningu poprzez ugniatanie mięśni wykonuje się masaż treningowy. Przed masażem sportowym musimy umyć skórę i oczyścić rany i zadrapania. Miejsca te należy odpowiednio zabezpieczyć.

Masaż sportowy – jak wygląda masaż

Podczas zabiegu wykorzystywane jest głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i opukiwanie. Ma to za zadanie poprawić pracę gruczołów łojowych i potowych. Technika ta stosowana jest na początku i na końcu masażu. Rozcieranie wykonywane jest kolistymi ruchami, co pomaga rozluźnić mięśnie i ścięgna. Ruchomość stawów pacjenta jest przywrócona. Opukiwania służą rozszerzeniu naczyń krwionośnych i rozluźnieniu całego ciała. Masaż sportowy zapobiega wystąpieniom kontuzji i urazów, poprawia metabolizm, przyspiesza krążenie krwi i limfy, niweluje zmęczenie, relaksuje, zapobiega zakwasom, likwiduje objawy przetrenowania, usprawnia dopływ produktów odżywczych do mięśni. Żeby masaż spełniał swoje zadanie należy zwiększać czas trwania jak i intensywność.

Zapraszamy na masaż Katowice

Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *