Masaż punktów spustowych

Masaż punktów spustowych

Siedzący tryb życia i wady postawy są odpowiedzialne za zwiększoną wrażliwość na bodźce w mięśniowo- powięziowych punktach spustowych. Pacjenci z tą dolegliwością są obolali i przemęczeni. Frustracja utrudnia codzienne funkcjonowanie, jak i może doprowadzić do stanów depresyjnych. Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, co dbanie o zdrowie fizyczne. Rozluźnienie i relaks jest idealnym lekarstwem na tego rodzaju bolączki. Możemy go uzyskać między innymi poprzez odpowiedni rodzaj masażu.

Masaż punktów spustowych co ma na celu

Masaż punktów spustowych ma na celu ukojenie bólów określanych przez pacjentów, jako palące, pulsujące, ćmiące, elektryczne, głębokie, mrowiące. Punkty spustowe to obszary w obrębie mięśni. Można je wyczuć dotykając te miejsca, rzadziej da się je dostrzec gołym okiem. Na skórze wyczuwamy wówczas zgrubienia wyglądające jak struny lub guzki. Każdy nawet lekki ucisk punktów spustowych wywołuje ból. Nie wiadomo, co wpływa na ich powstawanie. Najczęściej sugeruje się, że za powstawanie punktów spustowych w naszym ciele odpowiedzialna jest wada postawy. Punkty spustowe znajdują się najczęściej w dolnej części grzbietu, na barkach lub karku.

Jak wygląda masaż punktów spustowych

Podczas masażu bolące punkty są uciskane rękami fizjoterapeuty. Często wykorzystuje się także masowanie piłeczkami tenisowymi lub butelkami z wodą. Najlepsze efekty następują dzięki całej serii rehabilitacji z wykwalifikowanym masażystą. Fizjoterapeuta musi „wyłączyć” mięśnie, przy których punkty spustowe się znajdują. Stres i przemęczenie, a także urazy przyczyniają się do powstawania nowych punktów spustowych. Masaż jest bardzo intensywny i często bardzo bolący dla pacjenta. Jeżeli po serii zabiegów nie następuje znacząca poprawa, pacjent powinien poddać się kuracji zastrzykami zawierającymi środki znieczulające. Masaż katowice zapraszamy

Masaż punktów spustowych – dlaczego punkty się pojawiają?

Lekarze i fizjoterapeuci nie potrafią podać jednoznacznej przyczyny powstawania punktów spustowych w organizmie. Jednak wskazują na pewne symptomy, które powtarzają się u osób cierpiących na tą przypadłość. Częściej dotyka ona osób otyłych, osób z chorobami trzustki, jelit, wątroby i z zaburzeniem metabolizmu. Wskazania do masażu punktów spustowych mają osoby cierpiące na: rwę kulszową i barkową, migreny, bóle pachwin, żuchwy, krocza, mające blizny i obrzęki, z chorobami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi, osoby przeciążone np. „łokieć tenisisty”, osoby ze skoliozą, kifozą. Po serii zabiegów odczuwamy zmniejszenie bólu, rozluźnienie, odczuwamy mniejszego poziomu stresu, większą giętkość i płynność ruchów, poprawę ukrwienia i funkcji mięśniowych.

 

Po wiecej zapraszamy na bloga 

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *