Masaż łącznotkankowy
Masowano już w starożytności, ponieważ już w tych czasach wierzono w pozytywne aspekty takich zabiegów. Sportowców w starożytnej Grecji nacierano oliwkami, by ich zrelaksować się i pobudzić mięśnie, aby mieć jak najlepsze wyniki. Masaż uważano za formę leczniczą i naturalną wspomagającą zdrowie, jednak nie zawsze tak było. Jak pokazuje nam historia, w średniowieczu zaprzestano jakiejkolwiek formy masażu. Trwało to dosyć długo, ponieważ dopiero XVI wiek przyniósł nam powrót do masażu i daleko idących z niego korzyści. Rozkwit medycyny, a w tym fizjologii i neurofizjologii pozwolił na dogłębne przyjrzenie się masażowi jak i poznanie jego technik. Dotykanie i odpowiednie uciskanie skóry jak i tkanek ma na celu odprężenie i relaks, ale także podniesienie naszego stanu zdrowia. Podczas masażu uciskane są różne tkanki, dlatego musimy zdawać sobie sprawę z powagi takich zabiegów. Masaże muszą wykonywać osoby odpowiednio przeszkolone i z ogromną wiedzą, aby nie ucierpiała przy tym osoba korzystająca z zabiegu.
Masaż łącznotkankowy geneza
Masaż łącznotkankowy zajmuje się uciskaniem tkanki łącznej. Masażysta musi być subtelny i posiadać ogromną wiedzę, aby zabieg ten wykonać prawidłowo. Pacjenci po urazach lub kontuzjach najczęściej korzystają z tego rodzaju zabiegu. Pomaga on na powrót nawet do stu procentowej sprawności. Masaż powinien odbywać się z przepisu lekarza, jednak coraz częściej jest oferowany w salonach masaży bez skierowania. Oferta masażu łącznotkankowego pomaga w odchudzaniu toteż szczyci się rozchwytywaniem szczególnie wśród Pań. Masaż łącznotkankowy odbywa się w dwóch fazach. Pierwsza faza dotyczy zagłębiania opuszków palców w tkance i kładzenie na krawędzi powięzi. Druga faza to tzw. „pociągnięcie terapeutyczne” w strefie zmian odruchów. Masowany może odczuwać „ostre cięcie”. Masaż łącznotkankowy jest wykonywany powoli i dokładnie. Podczas zabiegu nie powinien występować ból lub swędzenie. Zabieg łączy technikę skórną, podskórną i technikę powięziową. Zmiany w tkance łącznej są to konkretne działania w kolejności: masaż kości krzyżowej i jej brzegów; następnie masaż okolicy stawu krzyżowo-biodrowego i krętarza kości udowej. Kolejno masaż okolicy wyrostków kolczastych do bocznej strony ciała i okolic mięśni prostownika grzbietu.
Masaż łącznotkankowy podsumowanie
Zabieg kończy masaż brzegów łopatki. Przed zabiegiem pacjent jest rozluźniany w celu zmniejszenia napięcia w tkankach. Masaż łącznotkankowy pozytywnie wpływa na leczenie narządów wewnętrznych, leczenia zaburzeń pracy tarczycy lub też zaburzeń naczyniowych.