Masaż ipsilateralny

Masaż ipsilateralny

Masaż ipsilateralny. Siedzący tryb życia to zmora obecnych czasów. Brak aktywności fizycznej i długie siedzenie przy komputerze psuje nam wzrok jak i negatywnie wpływa na nasz kręgosłup. W takim wypadku nieoceniony staje się masaż, który niesie nam ukojenie i odprężenie. Masaż polega na umiejętnym uciskaniu tkanek skóry, która poprzez swoje bogate unerwienie przetwarza działające na nią bodźce. Pobudzenie receptorów oddziałuje na układ nerwowy, który wysyła impulsy do efektorów, czyli mięśni i gruczołów. Sieć naczyń krwionośnych, rozkład krwi i limfy może być stymulowany poprzez odpowiednio przeprowadzony masaż. Na masaże nie zawsze decydujemy się z powodu chęci lepszego samopoczucia lub chęci relaksacyjnej.

Masaż ipsilateralny zastosowanie

Często po urazach, złamaniach czy skręceniach wymagamy właśnie tego rodzaju rehabilitacji. Jedną z nich jest właśnie masaż ipsilateralny. Jest to zabieg stricte terapeutyczny stosowany w celu szybszego gojenia się chorych tkanek. Wpływa i opiera się na neurofizjologicznym odruchu naczyniowo-ruchowym, by pobudzić go w pozostałych częściach chorej kończyny. Masaż ipsilateralny to klasyczna metoda masażu, w której wykorzystuje się ugniatanie, oklepywanie i rozcieranie zdrowej skóry powyżej lub poniżej zmienionej chorobowo części ciała. Masaż ten nie należy do przyjemnych, ponieważ odbywa się na granicy progu bólu pacjenta. Tylko wtedy uzyskiwany jest odruch naczyniowo-ruchowy w oczekiwanym miejscu. Odruch ten wpływa na zwiększenie ukrwienia i odżywienia w miejscu urazu, przez co rekonwalescencja przebiega szybciej i efektywniej.

Masaż ipsilateralny przebieg

Masaż ipsilateralny odbywa się w pozycji leżącej z odsłoniętą częścią ciała poddanej zabiegowi. Reszta ciała pacjenta pozostaje zakryta. Podczas masażu niezbędne są środki poślizgowe takie jak: oliwka, maść czy olejek. Masaż ipsilateralny nie może być wykonany u pacjentów z podwyższoną temperaturą ciała, z niewydolnością oddechową, z niewydolnością krążenia czy z stanem zapalnym organizmu. Przyspiesza gojenie się ran i poparzeń. Wzmaga zanikanie Świerzych blizn jak i owrzodzeń. Przywraca szybszy powrót do zdrowia po złamaniach, stłuczeniach czy skręceniach. Masaż katowice Wzmacnia kości po złamaniach. Pomaga szybciej wrócić do sprawności fizycznej sprzed wypadku.

Dzięki niemu nie występuje zanik mięśni oraz brak zdolności ruchu. Bardzo dobrze wpływa na uszkodzone tkanki działając na tkanki zdrowsze. Masaż jest bardzo intensywny a o jego długości decyduje się indywidualnie, jednak nie trwa dłużej niż 30 minut. Pacjent jak i masażysta jest wykończony i potrzebuje odpoczynku

 

Po inne artykuły zapraszamy na nasz blog

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *