Masaż i mobilizacja blizny – charakterystyka
Blizna to wynik procesu gojenia się tkanek, w których doszło do przerwania ciągłości. Łączy ze sobą brzegi rany i uzupełnia ubytek tkanką łączną włóknistą. To co jest widoczne powierzchownie to tylko część blizny, proces gojenia zachodzi na kilku poziomach. Kolagen, występujący w nowopowstałej tkance, układa się nieregularnie, wchodząc pomiędzy mięśnie, powięzie i ścięgna. Podczas pracy z blizną ważna jest wiedza na temat faz gojenia się tkanki. Pierwsze 72 godziny to czas gdzie nasz organizm tworzy skrzep krwi jako naturalne zabezpieczenie. Kolejna faza odpowiada za wytwarzanie kolagenu i nowych komórek. W ostatnim etapie zagęszczają się włókna kolagenowe tworząc bliznę, która stopniowo pokrywa się nabłonkiem.
Masaż i mobilizacja blizny – procesy leczenia
Ze względu na chaotyczne nieregularne proces tworzenia się blizny, często dochodzi do zaburzenia funkcjonowania obszaru objętego blizną i tkanek okalających. W zależności od obszaru w jakim powstała blizna jej wielkości oraz sposobu jej tworzenia może dochodzić do przykurczy mięśniowych, zaburzenia propriocepcji i postawy ciała oraz może prowokować przewlekłe dolegliwości bólowe.Zapobiegać powikłaniom można przez prowadzenie odpowiedniej terapii z blizną, którą należy rozpocząć jak najwcześniej, przestrzegając kilku zasad. Początkowo powinniśmy skupić się na pracy z tkanki sąsiadującymi z blizną, natomiast w późniejszym okresie, po około miesiącu rozpocząć mobilizacje blizny. Pracę z tkanką można rozpocząć przy założonych jeszcze szwach, jednak należy uważać alby kierunek pracy był zawsze do rany.
Masaż i mobilizacja blizny – dodatkowe techniki leczenia
Mobilizacje powinniśmy rozpoczynać na powierzchownych tkankach, stopniowo zagłębiając się w tkanki głębiej położone. Techniki jakie możemy wykorzystać do terapii
z blizną to mobilizacje w kierunku góra-dół, do boku i przyśrodkowo, rolowanie wzdłuż, w poprzek blizny, rozciąganie tkanek okalających bliznę, odciąganie tkanek położonych powierzchownie od tych położonych głębiej oraz przełamywanie blizny i jej skręcanie.Poprzez masaż i mobilizację blizny możemy wpłynąć na polepszenie odżywienia tkanek i przyspieszenie jej gojenia. Dochodzi do uelastycznienia tkanki, poprawy jej przesuwalności i zapobieganiu bądź likwidowania zrostów pomiędzy sąsiadującymi tkankami. Dzięki terapii zmniejszane są dolegliwości bólowe, poprawia się czucie i komfort pacjenta. Warto zapamiętać, że z bliznami należy pracować zaraz po zabiegu jak i tymi kilkuletnimi.
Zapraszamy na masaż Katowice
Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu