Masaż centryfugalny

Masaż centryfugalny

Wykwalifikowany masażysta rozpoczyna swoją pracę od wywiadu z pacjentem. Powinien go poinformować o tym jak zabieg będzie wyglądał, a pacjent musi powiedzieć o wszystkich swoich dolegliwościach i chorobach. Każdy masaż musi zostać wykonany zgodnie ze wskazaniami jak i przeciwwskazaniami. Siła, z jaką fizjoterapeuta wykonuje masaż uwzględnia wiek, płeć, masę ciała oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Czas jego trwania uzależniony jest od rodzaju i techniki masażu, występujących dolegliwości i zaburzeń. Dawkowanie nacisku powinno być stopniowe; od lekkich do mocniejszych uciśnięć. Zabieg masażu powinien być wykonywany w ciepłym pomieszczeniu, aby nie doprowadzić do wyziębienia pacjenta.

Masaż centryfugalny a leczenie

Masaż centryfugalny jest masażem stricte leczniczym, stosowanym najczęściej po kontuzjach stawowych, zwichnięciach, stłuczeniach, skręceniach. Jego nazwa wzięła się stąd, że ruchy wykonuje się ku fudze stawu. Ma na celu złagodzić i doprowadzić do ustąpienia stanów zapalnych i obrzęków stawu. Zabieg składa się z trzech faz. Pierwsza to umycie stawu ciepłą wodą z mydłem. Ma to wywołać odczyn na skórze. W fazie tej masażysta wykonuje ugniatanie, głaskanie i rozcieranie. Faza druga trwa maksymalnie do piętnastu minut. Na suchą skórę nakłada się krem lub oliwkę. Rozpoczyna się rozcieranie i głaskanie w kierunku dostawowym. Zabieg powoduje zwiększenie się temperatury tkanek, które się rozluźniają. Trzecie faza wprawia stawy w ruch we wszystkich kierunkach. Jest dynamiczna i trwa około dziesięć minut.

Masaż centryfugalny i ćwieczenia

Ćwiczenia podczas zabiegu mogą być czynne lub bierne, czynno-bierne czy też oporowe. Masaż centryfugalny ma na celu podniesienie temperatury tkanek, przez co usprawnia i przyspiesza się procesy przemiany materii. Dotyki masażysty powodują szybsze wydzielanie się mazi stawowej, dzięki której zmniejszane jest tarcie powierzchni stawów. Masaż ten przyspiesza proces gojenia, ma świetne właściwości regeneracyjne. Tkanki okołostawowe stają się rozluźnione. Masaż centryfugalny polecany jest szczególnie dla sportowców, ale także dla każdego człowieka. Zapraszamy na masaż katowice.

Masaż centryfugalny w czym pomaga?

Pomaga zatrzymywać choroby zwyrodnieniowe i wtórne zmiany w obrębach stawów. Najlepsze efekty będą widoczne po połączeniu go z ćwiczeniami lub zabiegami fizykalnymi, które zwiększają zakres ruchowy oraz masę i siłę mięśni działających na staw. Należy stosować serię zabiegów codziennych, lub po kilka razy w tygodniu przez dłuższy okres czasu. Ruchowość jak i możliwość poruszania się jest bardzo istotna w codziennym życiu. Powinniśmy dbać o swoje zdrowie jak i sprawność fizyczną, żeby móc się nią cieszyć jak najdłużej.

 

Zapraszamy na bloga

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *