Łokieć tenisisty – charakterystyka dysfunkcji
Łokieć tenisisty jest to stan zapalny przyczepów (inaczej entezopatia) prostowników nadgarstka do kości ramiennej, spowodowany ich długotrwałym przeciążeniem. Przeciążenie może nastąpić w skutek częstej aktywności fizycznej, w której regularnie wykorzystywany jest ruch prostowania nadgarstka, jak np. właśnie tenis, czy squash. Częstą przyczyną jest również nieprawidłowa ergonomia pracy przy komputerze, gdzie nasze nadgarstki pozostają w ciągłym wyproście, a nasze prostowniki pozostają w ciągłym napięciu. Głównym objawami łokcia tenisisty jest ból po zewnętrznej stronie łokcia, który może się rozlewać na cały staw łokciowy, a przy zaawansowanej entezopatii nawet na nadgarstek, a także spadek siły mięśniowej grupy prostowników nadgarstka.
Łokieć tenisisty – diagnostyka
Ból pojawia się podczas takich ruchów jak odwracanie przedramienia i prostowanie łokcia, zwłaszcza gdy ruch wykonywany jest z oporem, jak i oczywiście przy próbie wyprostu nadgarstka.W zaawansowanym stadium, łokieć tenisisty, może utrudnić wykonanie takich czynności, jak przytrzymanie filiżanki, obrócenie klamki, czy nawet podanie ręki.Rozpoznanie, z którą entezopatią w obrębie stawu łokciowego mamy do czynienia, najczęściej określa się na podstawie wywiadu z pacjentem, dotyczącym jego aktywności fizycznej oraz pracy. Jeśli fizjoterapeuta podejrzewa łokieć tenisisty, może wykonać testy funkcjonalne Cozena lub Thomsona.
Łokieć tenisisty – leczenie
Gdy pacjent przychodzi z łokciem tenisisty w fazie ostrej, utrudniającym lub uniemożliwiającym codzienne czynności, lekarz zwykle zaproponuje iniekcje sterydową do łokcia, czyli tak zwaną blokadę. Pomoże ona złagodzić stan zapalny i w konsekwencji zmniejszyć ból, jednak należy pamiętać, że jest to tylko leczenie objawowe i bez naszego późniejszego zaangażowania w ćwiczenia profilaktyczne, ból po jakimś czasie powróci. Najistotniejszą rzeczą, gdy chcemy pozbyć tej dolegliwości, jest leczenie zachowawcze. Jeśli nasz problem wynika z charakteru wykonywanej pracy, w pierwszej kolejności powinniśmy tak zmodyfikować nasze stanowisko pracy, aby było ono jak najbardziej ergonomiczne. W przypadku, gdy ból wynika z uprawianej aktywności fizycznej, najlepiej na jakiś czas zrezygnować z ruchów, które prowokują ból w łokciu.
Zapraszamy na masaż Katowice
Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu