Łokieć golfisty

Łokieć golfisty – opis urazu

Łokieć golfisty jest stanem określającym zapalenie wspólnego przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka, który znajduje się na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Jest to rodzaj entezopatii, czyli zapalenia ścięgien w miejscu, w którym przyczepiają się one do kości. Zapalenie to jest najczęściej skutkiem nakładających się mikrourazów, wynikających z często wykonywanego powtarzalnego ruchu zginania w stawie nadgarstkowym, w szczególności wtedy gdy ruch robiony jest z oporem zewnętrznym. Typowymi objawami tego schorzenia jest ból bliższej wewnętrznej części łokcia i przedramienia, osłabienie mięśni zginających nadgarstek, czasami mrowienie i drętwienie, zazwyczaj palca serdecznego i małego.  Najbardziej narażeni na wystąpienie u nich łokcia golfisty są osoby aktywnie trenujące takie dyscypliny, jak podnoszenie ciężarów, dwubój olimpijski, wspinaczka, gimnastyka, jak również ludzie wykonujący zawody wymagające dużo noszenia i operowania narzędziami.

Łokieć golfisty – leczenie urazu

Lekarz lub fizjoterapeuta najczęściej dokonuje diagnozy łokcia golfisty na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego. Dla obiektywnego potwierdzenia diagnozy można wykonać test na łokieć golfisty oraz rezonans magnetyczny. Przy występowaniu silnego bólu najczęściej doradza się tymczasowe zaprzestanie wykonywania czynności wywołujących ból, oraz używanie stabilizatora stawu łokciowego w celu złagodzenia objawów. W celu lepszego ukrwienia zapalonych tkanek wykonuje się masaż poprzeczny wspólnego przyczepu zginaczy nadgarstka, masaż funkcjonalny przedniej części przedramienia, suche igłowanie w okolicy przyczepu na kości ramiennej oraz kinesiotaping.

Łokieć golfisty – profilaktyka

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka rozwinięcia się u Ciebie łokcia golfisty lub wystąpiły u Ciebie kiedyś objawy typowe dla tej przypadłości, to najlepszym wyjściem są działania zapobiegawcze. Należą tutaj systematyczne rozciąganie oraz rolowanie wewnętrznej i przedniej części przedramienia, najlepiej przed każdym treningiem lub pracą. Regularne wzmacnianie mięśni przedramienia, również zabezpiecza przed ewentualnym wystąpieniem objawów, należy tutaj jednak pamiętać, aby wzmacniane było całe przedramię. Dobrym sposobem na mocne ukrwienie stawu łokciowego i przedramienia przed wysiłkiem jest stosowanie flossingu lub inaczej taśm okluzyjnych. Powinno się również zadbać o ergonomie w swoim miejscu pracy lub poprawić technikę wykonywanych ćwiczeń na treningu jeśli jest ona nieodpowiednia.

 

 

Zapraszamy na masaż Katowice

Po więcej informacji zapraszam na blog o masażu

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *